Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Co przyniesie nadchodzący tydzień

2015-05-15Przyszły tydzień zaczniemy od przemówienia Charlesa Evansa z Banku Rezerwy Federalnej w Chicago. Jest to jeden z członków głosujących na posiedzeniach Federal Open Market Committee, a przez rynek jest postrzegany jako gołębi głos, wspomagający luźną politykę monetarną Janet Yellen. Jeżeli jego wypowiedzi będą miały jakiś wpływ na rynek to raczej wspierający wzrosty zarówno na rynku długu jak i akcyjnym.

Tego samego dnia poznamy wskaźnik cen nieruchomości w USA, który według rynku powinien nieco się poprawić. Może to być trudne ze względu na ostatnie dane o spadku zainteresowania refinansowaniem kredytów hipotecznych i wciąż niską dynamiką cen. W obliczaniu indeksu cen w USA stosuje się „protezę” cen wynajmu, która wydaje się być od jakiegoś czasu zawyżana, więc wciąż niskie odczyty mogą świadczyć o tym, że również ten czynnik przestał wspierać poziom inflacji. W środę zostanie opublikowany protokół z posiedzenia FOMC. O ile oświadczenie po posiedzeniu było odczytane jako „mieszane” w kierunku gołębim, to protokół ma szanse rozjaśnić nieco sytuację i przekazać dodatkowe informacje o prawdopodobnym tempie normalizacji polityki monetarnej w USA.

W piątek inwestorzy walutowi powinni uważać na odczyt PMI i PKB z Niemiec. Ewentualne zaskoczenia na plus mogą dać mocny impuls dla umocnienia się euro, którego dwutygodniowe umocnienie zostało zahamowane chwilowo dopiero przez Mario Draghiego, który podtrzymał publicznie plan luzowania ilościowego w Strefie Euro.


Pobierz w wersji PDF