Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Podsumowanie tygodnia 09 - 13.03.2015 r.

2015-03-16




W zeszłotygodniowym tekście wyraziliśmy niejakie zdziwienie ogłoszeniem przez Radę Polityki Pieniężnej końca cyklu obniżek stóp procentowych. W percepcji rynków finansowych takim oświadczeniem ciało to zanegowało decyzje o obniżeniu stóp procentowych. Na potwierdzenie nie trzeba było długo czekać, w poniedziałek po Dniu Kobiet bank inwestycyjny Morgan Stanley opublikował rekomendację sprzedaży polskich obligacji skarbowych z docelową rentownością 2,7-2,8% w ciągu trzech miesięcy. Rynek przejął się ta publikacją i rentowności dziesięciolatek wzrosły przejściowo do 2,5%. Oczywiście nie jest to dobra wiadomość ani dla posiadaczy jednostek funduszy dłużnych ani tym bardziej dla Ministerstwa Finansów. Wyższe rentowności obligacji przełożą się na wyższe koszty finansowania dla przedsiębiorstw, wbrew intencji RPP, która przecież obniżyła stopy. Jednak w dłuższym okresie większym problemem może okazać się dla gospodarki kurs walutowy. Euro, waluta głównych odbiorców naszego eksportu, słabnie na skutek starań EBC, zaś przeświadczenie o tym, ze polskie stopy mogą już tylko wzrosnąć dodatkowo wzmocnić złotego. Wydaje się, że ten aspekt poziomu stóp procentowych nie jest pierwszoplanowy dla Rady i priorytetem jest dla niej utrzymanie dodatnich realnych stóp procentowych. Przemawia za tym troska o krajowe oszczędności, pytanie tylko w jakim stopniu to poziom stóp decyduje o skłonności do oszczędzania, w jakim zaś jest ona zależna od dochodu do dyspozycji, który jest dodatnio skorelowany z tempem wzrosty PKB, które jest coraz bardziej uzależnione od eksportu.

Na warszawskiej giełdzie trwa sezon wyników. Do ostatniego czwartku dane z IV kwartał ogłosiło 169 spółek. W stosunku do IV kwartału 2013 przychody wzrosły o 7,6%, natomiast zysk netto spadł o 11,3%. Spośród tych spółek, 124 odnotowało dodatni wynik finansowy, a 74 zaraportowało lepszy wynik niż rok wcześniej. Ostatni kwartał ubiegłego roku nie przyniesie więc jeszcze globalnej poprawy wyników polskich spółek. Najwyraźniej ożywienie gospodarcze, już widoczne w rosnących przychodach, nie przekłada się jeszcze na zwiększony popyt, zarówno inwestycyjny jak i konsumpcyjny. Naszym zdaniem jest to jednak tylko kwestia czasu i wygląda na to, że rynek jeszcze nie zdyskontował tego zjawiska, co potwierdzają dość skromne wyceny. Największego potencjału upatrujemy w spółkach średniej wielkości, które stanowią zasadniczy składnik subfunduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek.

Tymczasem w Europie Zachodniej spółki już ogłaszają wyniki lepsze niż w IV kwartale 2013. Wzrost zysków w indeksie MSCI Europe dla 360 spółek, które już przedstawiły dane (45% kapitalizacji indeksu) wyniósł 33%, przy czym skupił się on głównie w spółkach finansowych, dla których osiągnął niebotyczne 289%. Nie licząc tego sektora, zagregowany zysk netto był wyższy w IV kwartale 2014 o 10% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co ciekawe, wzrost zysków dokonał się przy przychodach niemal identycznych jak w IV kwartale 2014. Tak więc obserwujemy realizację obstawianego przez nas scenariusza, zgodnie z którym europejskie spółki dadzą w tym roku zarobić inwestorom. Przewagę rynków rozwiniętych wykorzystuje strategia stosowana w subfunduszy Skarbiec Rynków Rozwiniętych.


Pobierz w wersji PDF