Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

Skarbiec TFI podsumowuje rok 2018

2019-01-09


Skarbiec TFI – jedno z największych na polskim rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych –  na koniec grudnia 2018 roku zarządzało aktywami netto o wartości 4,4 mld PLN.

Aktywa funduszy akcji, mieszanych i alternatywnych zarządzanych przez Skarbiec TFI na koniec grudnia b.r. wyniosły 1,6 mld PLN, co oznacza spadek o 17% w porównaniu z końcem 2017 roku.

Aktywa funduszy pieniężnych, obligacji i aktywów niefinansowych zarządzanych przez Skarbiec TFI na koniec grudnia b.r. wyniosły 2,38 mld PLN, co oznacza wzrost o 12% w porównaniu z końcem 2017.

Sprzedaż netto za okres styczeń - grudzień 2018 wyniosła łącznie 201 mln PLN


„Rok 2018 to dla inwestorów jeden z najtrudniejszych w ostatnich latach. Niewiele klas aktywów pozwoliło klientom zarobić. Na rynkach królowała zmienność, a słabsze zachowanie polskiej giełdy nie zachęcało do znaczących zakupów funduszy. Przez większość tego niełatwego czasu Skarbiec TFI był w stanie pozyskiwać nowe aktywa i regularnie zwiększać poziom aktywów funduszy detalicznych pod zarządzaniem. Ostatni kwartał roku, który przyniósł silną przecenę także na odpornym do tej pory rynku amerykańskim, odbił się negatywnie także na naszej sprzedaży. To był niewątpliwie bardzo wymagający rok dla wszystkich inwestorów, ale uważamy, że Skarbiec TFI poradził sobie na tym trudnym rynku bardzo dobrze, utrzymując silną pozycję konkurencyjną i mocną bazę Klientów.”-  mówi Ewa Radkowska- Świętoń, prezes zarządu Skarbiec TFI.

W grupie funduszy akcji, mieszanych i alternatywnych na plusie zakończyły rok 2018 dwa fundusze: Skarbiec - Top Brands z aktywami na poziomie 56,6 mln PLN (+22,1% YTD) i Skarbiec - Market Neutral z aktywami na poziomie 46,2 mln PLN (+236,3% YTD). Najmniejsze spadki zanotowaliśmy w jednym z największych funduszy tj. w Skarbiec - Spółek Wzrostowych z aktywami na poziomie 395,5 mln PLN (-1,1% YTD). Lepszy rok ma za sobą grupa funduszy pieniężnych, obligacji i aktywów niefinansowych zarządzanych przez Skarbiec TFI: Skarbiec Oszczędnościowy – z aktywami na poziomie 811,1 mln PLN wzrósł o 199% YTD i Skarbiec Obligacja z aktywami na poziomie 303,7 mln PLN- wzrost o 92,3% YTD - dodaje Ewa Radkowska- Świętoń.