Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj.Akceptuję  |  Ukryj

W lutym 2018 pomimo wymagającego rynku Skarbiec TFI zwiększa aktywa funduszy pieniężnych, obligacji i aktywów niefinansowych

2018-03-07


Skarbiec TFI – jedno z największych na polskim rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych –  na koniec lutego 2018 roku zarządzało aktywami netto o wartości ponad 16,4 mld PLN.

Łącznie aktywa netto funduszy detalicznych pod zarządzaniem Towarzystwa wynosiły na koniec lutego 4,2 mld PLN, co oznacza wzrost o 4,5% w porównaniu z 2017 r. i plasuje Skarbiec TFI w pierwszej piątce niezależnych TFI w Polsce.

Aktywa funduszy pieniężnych, obligacji i aktywów niefinansowych zarządzanych przez Skarbiec TFI na koniec lutego b.r. wyniosły 2 305,7 mln PLN (+34,7 % vs 2017 r. i +4,3 % m/m).

Aktywa funduszy akcji, mieszanych i alternatywnych zarządzanych przez Skarbiec TFI na koniec lutego b.r. wyniosły 1 901,2 mln PLN, (+13,0 % vs 2017 r. i -5,7 % m/m).

Sytuacja rynkowa, w szczególności na warszawskiej giełdzie, jest bardzo wymagająca, ale utrzymujemy poziom aktywów funduszy detalicznych pod zarządzaniem Skarbiec TFI. Obserwujemy napływy do sprawdzonych rozwiązań i mocne zainteresowanie funduszami bezpiecznymi - Klientów interesują przede wszystkim rozwiązania jak najmniej obarczone ryzykiem. Tendencje te widać w analizie poziomu aktywów pod zarządzaniem w lutym – Skarbiec zanotował wzrost aktywów w grupie funduszy pieniężnych, obligacji i aktywów niefinansowych, a aktywa w grupie funduszy akcyjnych, mieszanych i alternatywnych zmniejszyły się w porównaniu z końcem stycznia br. Warto także podkreślić, że pomimo wymagającego rynku sprzedaż netto wyniosła w ubiegłym miesiącu 38 mln PLN - mówi Bartosz Józefiak, prezes zarządu Skarbiec Holding S.A.

Wśród funduszy pieniężnych, obligacji i aktywów niefinansowych, których aktywa pod zarządzaniem osiągnęły na koniec lutego wartość 2,3 mld PLN (+4,3% m/m), bardzo dobry miesiąc zaliczył Skarbiec Kasa – fundusz pieniężny inwestujący w dłużne papiery wartościowe o krótkim terminie wykupu lub zmiennym oprocentowaniu, który zwiększył aktywa o 63,3 mln PLN (+22,6% m/m, + 26,6% YTD, suma aktywów przekroczyła 343 mln PLN) oraz Skarbiec - Obligacja – wzrost aktywów o 14,6 mln PLN ( +8,9 % m/m, +13,9% YTD, suma aktywów blisko 180 mln PLN).

Na plusie w lutym były także mFundsze rozwijane przez Skarbiec TFI we współpracy z mBankiem. Ich aktywa wzrosły w lutym o 6,1% (+16,15 mln PLN, co daje sumę aktywów na koniec lutego 2018 w wysokości 468 mln PLN, +16% YTD).

Luty był trudnym miesiącem dla funduszy akcji, mieszanych i alternatywnych. Aktywa tej grupy funduszy zanotowały spadek m/m o 5,7 % i na koniec miesiąca wyniosły 1,9 mld PLN. W tej grupie były jednak także fundusze, których aktywa zwiększyły się w lutym, m.in. Skarbiec - Globalny Małych i Średnich Spółek +0,9% m/m (+0,7 mln PLN, suma aktywów wynosi obecnie 79,42 mln PLN, +26,9% YTD). Także jeden z mniejszych funduszy Skarbiec - Market Neutral zanotował wzrost aktywów o ponad 10% m/m (+ 1,5 mln PLN, suma aktywów wynosi obecnie 16,53 mln PLN, +20,4% YTD).